Playfight : brīvība, spēks un mijiedarbība.

Playfight ir metode, kas apvieno spēles un cīņas aspektus, lai izpētītu cilvēka ķermeņa un prāta iespējas. Tā balstās uz trim pamata principiem: drošību, mijiedarbību un sacensību.

Šo principu līdzsvars nodrošina pilnvērtīgu pieredzi, kurā ir vieta gan rotaļai, gan izaicinājumiem.

Divi galvenie aspekti

Play: Brīvība un radošums
Spēle piešķir metodei vieglumu un brīvību, ļaujot dalībniekiem pievērsties procesam bez nepieciešamības koncentrēties uz uzvaru vai rezultātu. Tas ir radošuma un izpētes brīdis.

Fight: Spēks un izaicinājums
Cīņas elements ļauj piedzīvot fizisku izaicinājumu, pārbaudīt savu spēku un iesaistīties konkurencē kontrolētā veidā. Tas ir veids, kā apzināt savas spējas un robežas.

Trīs līdzsvara elementi

Lai metode būtu efektīva un droša, tai jābalstās uz šādiem principiem:

Drošība: Nodrošina fizisko un emocionālo aizsardzību. Bez drošības mijiedarbība var kļūt destruktīva.

Mijiedarbība: Uztur savstarpēju saikni, ļaujot dalībniekiem komunicēt un respektēt vienam otra robežas.

Sacensība: Sniedz dinamiku un mērķtiecību, palīdzot izbaudīt izaicinājumu un motivējot izkāpt no komforta zonas.

Laura Freimane – deju un kustību terapeite, kā arī Apzinātās elpošanas pasniedzēja/gide. Mans izziņas un pilnveidošanās ceļš ir gana ilgs un bagāts. Katra prakse ir devusi brīvību ķermenī, mierīgāku prātu un lielāku skaidrību par saviem mērķiem un izvēlēm. Satiekoties ar Playfight metodi, manas acis iemirdzējās un mirdz joprojām. Tā ir tik iemiesota un daudzpusīga metode, ka gribas to darīt vēl un vēl. Pateicoties šai metodei es pārstāju baidīties nodarīt pāri ar savu spēku, jo es beidzot apzinājos to! Tā teikt, izpētīju savas spēka robežas un man vairs nevajag nevienam neko pierādīt. Es sajutu, ka mans spēks var būt atbalsts kādam, kurš vēl meklē savu spēku, vai uzdrošināšanos. Galu galā es piedzīvoju, ka rotaļīgums priekš manis ir pilnīgi citāds nekā es domāju iepriekš un, ka tajā ir dzīvesprieks.
Playfight sesija sastāv no sarunu apļa, iesildīšanās vingrinājumiem, gan individuāli, gan pāros, elpošanas vingrinājumiem, kā arī Playfight noslēgumā ir katra dalībnieka refleksija par piedzīvoto.
PLAYFIGHT vingrinājumi - tās ir prakses, kurās dalībnieki apzinās un novērtē savu fizisko un mentālo stāvokli, kā arī apkārtējo pasauli. Tie palīdz radīt apzinātāku un mierīgāku prātu, un tā var veicināt labāku fizisko un mentālo veselību.
Esošā brīža vērošana esot kustībā - tā ir sava veida apzinātības prakse, lai apzinātos un novērtētu katru brīdi, kas notiek tagad. Vērošana var palīdzēt radīt apzinātāku un mierīgāku prātu, un tā var veicināt labāku fizisko un mentālo veselību.
Dziļā elpošana - tā ir elpošanas tehnika, kurā cilvēks apzinās un kontrolē savu elpošanu. Dziļā elpošana var palīdzēt atbrīvot ķermeni no spriedzes.

Šī spēļcīņas metode ir saistīta ar pašizziņu, psihoemocionālo pašregulāciju un attiecību uzlabošanu caur kustību un rotaļīgām cīņas formām.

Lai nodrošinātu drošu vidi, Playfight ir noteikumi, kā arī nodarbība tiek plānota 4h tā, lai sākumā iesildītu gan fizisko ķermeni, gan sajustu savas un citu robežas, gan satiktos mijiedarbībā caur uzdevumiem un spēlēm.

Šīs 4 stundas izskatās šādi: sākumā ir ievadaplis, kur katrs novērtē savu fizisko un emocinālo pašsajūtu, tad iesildīšanās, elpošanas vingrinājumu apguve, tad vadītājs iepazīstina ar noteikumiem un sākas pats Playfight.

Playfight laikā visi dalībnieki veido apli un vēro procesu, kā tas, ko viņi redz, ietekmē viņus pašus (redzētais var raisīt asociācijas un emocijas no kādas personīgās pieredzes). Savukārt, apļa vidū satiekas divi, trīs, reizēm četri cilvēki, atkarīgs no vadītaja piedāvājuma konkrētajā nodarbībā. Ir dots konkrēts laiks (no 4-7min), cik ilgi notiek mijiedarbība apļa vidū.

Pēc Playfight aplī esošie apsēžas konkrētā satvērienā viens otram pretī, pastāsta kā jūtās un, par ko ir pateicīgs otram. Tādā veidā nostiprinot, pastiprinot sajusto, piedzīvoto procesa laikā. Tas palīdz ārējam aplim dzirdēt, kā dalībnieki patiesībā jūtās pēc Playfighta. Var atšķirties tas, kā jūtas dalībnieki aplī no tā, kā jūtas dalībnieki vidū un tas ir normāli, kopā ar vadītāju tiek pārrunātas emocijas, kas pacēlušās, lai tās varētu palaist pašam izejot Playfight procesu.

Robežu apzināšanās un respektēšana

Playfight ir lielisks veids, kā mācīties atpazīt savas fiziskās un emocionālās robežas un respektēt tās, vienlaikus izaicinot sevi un attīstot drosmi tās paplašināt, kad tas ir nepieciešams. Šī pieeja palīdz cilvēkiem apgūt līdzsvaru starp izaicinājumiem un komfortu.

Emocionālā izlīdzsvarotība

Playfight palīdz dalībniekiem izprast un izjust savas emocijas, kā piemēram, dusmas, prieku, bailes vai vilšanos, un apgūt veidus, kā šīs emocijas izteikt konstruktīvi un veselīgi. Tas var palīdzēt uzlabot emocionālo pašregulāciju un mazināt spriedzi.

Izvēles brīvība un pašnoteikšanās

Playfight uzsver izvēles brīvību un pašnoteikšanos. Katrs dalībnieks tiek atbalstīts izvēlēties savu dalības līmeni, ļaujot viņiem piedalīties atbilstoši savām vajadzībām un komforta līmenim, vienlaikus piedāvājot iespēju izaicināt sevi, kad viņi jūtas gatavi.

Dinamiskā saikne un sadarbība

Lai gan Playfight ietver konfrontāciju, tas arī uzsver sadarbību un cieņas veidošanu. Dalībnieki mācās, kā sadarboties ar citiem, izveidojot harmonisku un drošu vidi, kurā ir vieta gan individuālajai izpausmei, gan grupas dinamikai.